Kategorie: Wszystkie | Filmy | Oldies | Radio Przeciąg | Warszawskie donosy | Zdjęcia
RSS
środa, 25 kwietnia 2012
Michnik "Byłem ortodoksyjnym socjaldemokratą"

Adam Michnik - jedni go nienawidzą, inni czytają. Redaktor naczelny gazety nazywanej "Koszerną", "Gówno Wartą", gazety, która kiedyś reprezentowała solidarnościową opozycję. Po co poszedłem do Domu Spotkań z Historią? Z ciekawości i by wrzucić 4 odcinek Radia Przeciąg.

O czym mówił Michnik? Opowiadał jak doszło do tego, że Stefan Kisielewski napisał mu wstęp do książki "Kościół, lewica, dialog". Mówił o "lewicy laickiej", o tym jak Roman Giertych powiedział o jego książce "celna i dobrze diagnozująca. Tak samo jak książka Romana Dmowskiego", było też o encyklikach papieskich dotyczących nazizmu.

Zapraszam do słuchania w słuchawkach. Oto i (bez ostatnich 20 minut) zapis audio spotkania z Domu Spotkań z Historią, czyli Radio Przeciąg #4. Spotkanie miało miejsce 24 kwietnia 2012 r przy ul. Karowej.

Radio Przeciąg - Adam Michnik w DSH by przeciagradio

"Kultura Liberalna" oraz Dom Spotkań z Historią zorganizowały spotkanie z Adamem Michnikiem "Kościół, lewica, dialog", które było pierwszym wydarzeniem z cyklu"Bomba liberalizmu. Książki, które rozsadziły PRL".

Było to pilotażowe spotkanie w ramach cyklu poświęconego książkom, których liberalny wydźwięk przyczynił się do rozsadzenia PRL. Gościem był Adam Michnik, działacz polityczny i redaktor naczelny "Gazety Wyborczej", autor książki "Kościół, lewica, dialog". Spotkanie poprowadził Jarosław Kuisz i Piotr Kieżun z "Kultury Liberalnej".


wtorek, 27 grudnia 2011
Radio Przeciąg#3 - "Generalissimus"

Radio Przeciąg powraca. Co w odcinku numer 3? Tym razem nagranie z Chłodnej 25, gdzie 2 grudnia 2011 roku o 18:00 odbyła się promocja książki "Generalissimus" o generale Wojciechu Jaruzelskim. W dyskusji udział wzięli - autor Dariusz Wilczak, psycholog Krystyna Skarżyńska, polityk i historyk Paweł Kowal oraz Tomasz Stawiszyński z redakcji Newsweeka. Rozmowę prowadził Piotr Śmiłowicz, również z redakcji Newsweeka Polska. Zawsze gdy powraca temat Jaruzelskiego dyskusje są gorące. Tym razem również nie było inaczej. Zapraszam do słuchania:

Odcinek 3: Generalissimus by radio_przeciag

Rozmawiając z wieloma bliskimi Jaruzelskiemu ludźmi i z samym generałem Dariusz Wilczak w książce "Generalissimus" stara się odpowiedzieć na pytanie kim właściwie jest generał Wojciech Jaruzelski, którego indywidualny życiorys i doświadczenia polityczne są wypadkową procesów historycznych, jakich doświadcza Polska od czasów przedwojennych do dziś. Dariusz Wilczak pyta nie tylko o zdarzenia, w których generał uczestniczył i których był sprawcą, ale także o uczucia, takie jak miłość, przyjaźń, obawa, strach, odwaga, niechęć, nienawiść czy honor. W książce znajdą się też opisy sytuacji, zdarzeń, które nigdy nie wydostały się z gabinetów rządzących Polską w czasach PRL. Opisy zdarzeń dramatycznych, ale także zabawnych, pokazujących specyfikę tamtych czasów i zaskakującą naiwność ocen rządzących.

Dariusz Wilczak, ukończył etnografię na Uniwersytecie Łódzkim i podyplomowe studia dziennikarskie na Uniwersytecie Warszawskim. Autor słuchowisk radiowych oraz książek: "Pajęczyna" (wspólnie z Barbarą Stanisławczyk), "Mucha za szybą", "On Kwaśniewski" (wspólnie z Grzegorzem Indulskim), „Ponad stan”. Od dziesięciu lat jest dziennikarzem tygodnika ,"Newsweek Polska".

niedziela, 20 listopada 2011
Radio Przeciąg "15 urodziny Czarnego"

Tym razem w Radiu Przeciąg gawęda. Słuchowisko w sam raz na niedzielny wieczór. Wydawnictwo Czarne obchodziło w Warszawie swoje 15 urodziny. Z tej okazji w klubie Powiększenie spotkali się czytelnicy, miłośnicy, tego, moim zdaniem, najfajniejszego wydawnictwa w Polsce. Nie zabrakło oczywiście Andrzeja Stasiuka. W sobotę 19.11. 2011 razem z Moniką Sznajderman opowiadał jak to było, dawno dawno temu, na samym początku. Pytania zadawał Krzysztof Varga. Posłuchajcie. Oto Radio Przeciąg odcinek 2:

Odcinek 2: Andrzej Stasiuk na urodzinach Czarnego by radioprzeciag

W dzisiejszym odcinku to niejedyne atrakcje. W piątek, 18.11. 2011, również w Powiększeniu, Andrzej Stasiuk czytał Tygodnik Powszechny, a akompaniował mu Mikołaj Trzaska z zespołem. Koncert nagrałem bez zgody zespołu, dlatego wrzucam tylko ostatnią piosenkę. Gdyby ktoś chciał mieć cały koncert, chętnie wymienię się na inny bootleg.

 

Jeżeli komuś mało Stasiuka w stolicy, polecam moją rozmowę z panem Andrzejem z 10 stycznia 2011 r dla Tvnwarszawa.pl. Wywiad przeprowadziłem w Wołowcu, jednak było głównie o Warszawie.

ROZMOWA Z ANDRZEJEM STASIUKIEM

czwartek, 17 listopada 2011
Radio Przeciąg odcinek 1

Po 11 listopada wciąż kotłuje mi się w głowie. Ten dzień uświadomił mi, że tak po lewej, jak i prawej stronie istnieje ogromna dawka nienawiści i że nikt, powtarzam nikt, nie ma wiecznego monopolu na dobro i pokój. To sprawiło, że zapaliła mi się pierwsza czerwona lampka. Druga zapaliła mi się, gdy zorientowałem się, że w swoim dyktafonie mam nagranych ponad 100 rozmów, moich monologów, czy wypowiedzi różnych ludzi (bez obaw monologów publikował nie będę). Trzeci punk zapalny pojawił się, gdy poczułem jak bardzo brakuje mi słuchowisk radiowych. Był czas w moim życiu, że nagrywałem audycje w radiu, bo nie mogłem ich słuchać w szkole. To nie były stare kombatanckie dzieje, pamiętacie Info Radio? Kochałem te audycje!

Właśnie dlatego, gdy sobie to wszystko uświadomiłem, postanowiłem stworzyć na blogu tag: Radio Przeciąg. Będę tu publikował ciekawe wg mnie dyskusje ze świata pewne sztuki, historii, polityki i wszystkiego co uznam za godne uwagi. Na początek "Warszawa dwóch powstań" spotkanie pt. "Dmowski a sprawa żydowska. Czy jest możliwa wspólna, polsko- żydowska ocena historii?". Za mikrofonami: dr Mikołaj Mirowski historyk, członek Żydowskiej Ogólnopolskiej Organizacji Młodzieżowej, członek Krytyki Politycznej; dr Piotr Gontarczyk - historyk, publicysta, politolog, a także korporant. Spotkanie poprowadził Dawid Wildstein, a wszystko odbyło się 17 listopada 2011 r. w Muzeum Powstania Warszawskiego. Posłuchajcie:

Odcinek1 Roman Dmowski by radioprzeciag

Niestety jest tu nagrana tylko pierwsza godzina rozmowy (pechowo skończyło mi się akurat miejsce na dyktafonie, nigdy jeszcze nie opróżnianym - czyżby 4 czerwona lampka?), a dyskusja trwała półtorej godziny z hakiem. W nagranej części takie rzeczy jak: Kim był Roman Dmowski? Jak pamiętać o osobie, która ma niezaprzeczalne zasługi dla polskiej niepodległości, a jednocześnie przyczyniła się do powstania parszywych klisz antysemickich? Dlaczego nie należy burzyć pomnika Romana Dmowskiego w Warszawie? Pojedynek na cytaty z Romana Dmowskiego i wiele wiele innych bardzo ciekawych myśli.

statystyka